C-Reaktif Protein

Ne test edilmektedir?

C-reaktif protein(CRP) karaciğerde üretilen,  enfeksiyon veya inflamasyonun ortaya çıkışından sonraki birkaç saat içinde kan dolaşımına salgılanan bir akut faz reaktanıdır. Kalp krizinden sonra ve sepsiste cerrahi bir prosedürden sonra  düzeylerinin yükseldiği gözlenir. Ağrı, ateş veya başka klinik göstergelerden önce kan düzeyleri yükselebilir. İnflamasyona yanıt olarak CRP düzeyi bin kat yükselebildiği gibi hastalığın aktivitesini izlemede yararlı olabilir. .

Nasıl kullanılır?

Aşağıdaki rahatsızlıkları olan hastalarda CRP testi yapmak yararlıdır:

  • İltihaplı bağırsak hastalığı
  • Bazı artritformları
  • Otoimmün hastalıklar
  • Pelvisin iltihaplı hastalığı (PID)

Görünürde sağlıklı kişilerde tarama testi olarak aşağıdaki rahatsızlıklarda CRP kullanılabilir. Ancak bu olgularda daha duyarlı olan hs-CRP  testi istenecektir.

  • Koroner arter hastalığı (KAH)
  • Kalp-damar hastalığı

CRP testi belli bir hastalığa tanı koyduracak kadar yeterince spesifik olmamasına rağmen enfeksiyon ve inflamasyonların genel bir göstergesi olup uzmanlar ileri test ve tedavinin gerekli olabildiği konusunda uyarır.

Ne zaman istenir?

CRP ağır inflamasyon olgularında arttığından kişinin hastalık belirtilerine göre akut  inflamasyonların risk oluşturduğu  (cerrahi sonrası enfeksiyon gibi) veya riskten kuşkulanıldığı durumlarda bu test istenir. Romatoit artrit ve lupus gibi rahatsızlıkları değerlendirmeye ve tedavinin etkili olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için sıklıkla bu test istenmektedir. İnflamasyon geçtiğinde CRP düzeyleri   düştüğünden inflamasyon sorunlarında bu test özellikle yararlıdır.

Yara iyileşmesini, cerrahi kesileri (insizyonlar), organ nakilleri veya yanıkları olan hastalar izleyip olası enfeksiyonlara erkenden tanı koymak için de CRP testi kullanılmaktadır

Test sonucu ne anlama gelir?

Kan CRP düzeyinizin yüksek veya giderek yükselmekte olması akut enfeksiyon veya inflamasyonunuz olduğunu düşündürmektedir.

Kan CRP düzeylerinizin düşüyor olması iyileşme olduğunuz ve inflamasyonunuz azaldığı anlamı taşır.