Helicobacter pylori nedir?

Helicobacter pylori (H. pylori) spiral yapıda, mikroaerofilik, mide ve duodenum’un mukus tabakasında yerleşen gram negative bir bakteridir. Mide duvarına tutunarak inflamasyona sebep olabilir. Mide ve bağırsak ülserinin, mide kanserinin ve diper gastrit formlarının başlıca etkenidir. H. Pylori enfeksiyonlarının yiyecek ve içeceklerle bu bakterilerin yutulmasıyla ya da kirli gereçlerin kullanılmasıyla oluştuğuna inanılır. Kişiden kişiye de geçebilir bu nedenle H. pylori enfeksiyonu olan kişinin partnerinin de testten geçirilmesi önerilmektedir. Semptomlar nelerdir?

Bazı H. pylori enfeksiyonları ‘sessiz’dir ve semptom oluşturmazlar. Ancak eğer bakteri semptom oluşturmuşsa bu genelde gastrit ya da mide ülseridir.

Tipik gastrit semptomları:

–          Kusma

–          Mide bulantısı ve karın ağrısı

–          Mide ülserleri ağız ülserlerine benzerdir, mide duvarında yaralar oluşur, mide ekşimesi ve yanma hissi genel belirtilerdir.

–          Ağrılar dakikalarca ya da saatlerce sürebilir ve genellikle mide boşken daha kötü hissedilir.

–          Mide ekşimeleri antasitlerle tedavi edilir.

Helicobacter pylori tespiti

H. pylori tespiti icin endoskopi geleneksel yöntemdir. Organizmanın dağılımı duodenum ve mide duvarında yama gibi olduğundan bakteri gözden kaçabilir. H. pylori enfeksiyonları oldukça güçlü bir bağışıklık sistemi cevabı verir. Artık bu enfeksiyonun Üre Nefes Testi ile tespit edilmesi mümkündür. Bu yöntem invazif ve endeskopiye alternatif bir yöntemdir.

Neden Helicobacter pylori testi?

Eğer tekrarlayan sindirim problemi ve mide ağrınız varsa, H. pylori için test edilmeniz beklenir. Eğer semptomlar tedavi edilmezse ve gastrit ülserli bir aile gecmişi varsa mide kanseri oluşma riski artar.