HPV-Rahim Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri Taraması – HPV

Her yıl dunyada 160 milyondan fazla kadının rahim ağzında anormal hucre değişiklikleri bulunmaktadır. Bazı hucre değişiklikleri kanserin oncusu olabilir. Değişikliklere mantar enfeksiyonları veya diğer mikroorganizmalar da neden olabilirler. Rahimağzı kanseri uzerine yapılan calışmalara da, 20 ile 75 yaş arasındaki kadınların her uc ila beş yılda bir servikal smear testi yaptırmaları önerilmektedir. Buna rağmen, her yıl dunya da 450 binden fazla kadına rahim ağzı kanseri tanısı konmaktadır. Eğer hastalık erken teşhis ve tedavi edilir ise, tam iyileşme sağlanabilmektedir.

İnsan papillomavirus’u (HPV) günümüzde hücre değişiklikleri ve rahim ağzı kanseri gelişiminin en önemli nedeni olarak kabul edilmektedir. HPV’nin bircok farklı tipi vardır. Fakat sadece az sayıda HPV tipi hucre değişikliklerine neden olabilir. Bu hucre değişikliklerini mumkun olan en erken zamanda tespit edebilmek rahim ağzı kanseri gelişimini onlemek icin cok onemlidir. HPV kadın ve erkek normal mikrobiyolojik florasının bir parcasıdır. Rahim ağzında HPV varlığı cok yaygın ve coğunlukla zararsızdır. Virus cinsel yolla bulaşır ve tüm kadınların %80′ni hayatları boyunca bir veya daha fazla HPV tipi İle karşılaşırlar. Vakaların buyuk coğunluğunda vucudun bağışıklık sistemi kendiliğinden virüsü yok eder. Ancak bazı durumlarda HPV değişir ve karsinojenik bir enfeksiyona yol acar. Bu enfeksiyon, hücrelerde rahim ağzı kanserine ilerleyebilecek değişikliklere yol acan, zararlı proteinlerin uretilmesine neden olur. NucliSENS EasyQ HPV, bu zararlı proteinlerin uretimini tespit eder. Eğer karsinojenik HPV enfeksiyonu devam eder ise, rahim ağzı kanser gelişimi İcin yüksek risk vardır.

Ne zaman test yaptırmalısınız?

NucliSENS EasyQ HPV testi doktorunuza smear testi İcin gittiğinizde yapılmalıdır. Test, doktorunuz tarafından smear testi icin alınan aynı numune İle calışılmaktadır. Smear testi İle birlikte yapılacak NucliSENS EasyQ HPV testi rahim ağzı kanseri tespiti icin size ve doktorunuza ekstra guven sağlayacaktır. Eğer zararlı hucre değişiklikleri icin tedavi görüyor iseniz; tedavi oncesinde ve sonrasında yapılacak NucliSENS EasyQ HPV testleri ile tedavinin başarılı olup olmadığı gösterilebilir.

Test nasıl yapılır?

NucliSENS EasyQ HPV testinde, rahim ağzı’ndan alınan normal smear testi ile aynı hücreler kullanılmaktadır. Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz kucuk bir fırca kullanarak rahim ağzı yuzeyinden hucreleri toplar. Fırçadaki hücreler öncelikle smear testi için kullanılır. Bunun yanında hücrelerin çoğu fırçada kalır. Bu hücreler fırçadan, özel koruyucu sıvı içeren bir kap içerisine alınır.

Sonrasında, NucliSENS EasyQ HPV testi ile zararlı proteinler üreten bir HPV virüsünün var olup olmadığı gösterilir.

 NucliSENS EasyQ HPV testi ne sağlar?

• Rahimağzı kanseri gelişme riski hakkında kesin bilgi

• Devam eden karsinojenik HPV enfeksiyonlarının ve tehlikeli hücre değişikliklerinin erken tespiti

• Erken evrede minor operasyon ile uygun tedavi imkanı

“Rahimağzı kanseri gelişimine karşı artmış güven NucliSENS EasyQ HPV testi, zararlı proteinler ureten karsinojenik HPV enfeksiyonlarını tespit etmek İcin en son teknolojileri kullanmaktadır. Test cok hassas olduğundan bu enfeksiyonları cok erken evrede (henuz smear incelemesinde mikroskop altında hucre değişiklikleri gorulmeden once bile) belirleyebilir.”