nefes-almaHiç düşündünüz mü? Her gün hatta her saniye yaptığımız nefes alma eyleminin hayatımız için ne denli önemli bir olgu olduğunu. Nefes alış tarzımızı değiştirerek, aslında hayatımızı da çok daha olumlu yönde değiştirebileceğimizi…

Doğru nefes almak, doğru nefes almaya odaklanmak vücudumuz açısından ve ruhsal anlamda oldukça önemli etkilere sahiptir. Kan basıncını düşürebilme özelliği ile fizyolojik olarak, ferahlama ve stres kaygılarından uzaklaştırma ile maneviyat anlamında müthiş yararlı özellikleri vardır. Birçok Uzakdoğu kökenli meditasyon tekniklerinde de doğru nefes almanın ve odaklanmanın oldukça büyük role sahiptir.

Gelin, kendi nefes alış verişimize odaklanarak ve doğru nefes yönetimini keşfederek elde edebileceğimiz sağlığımız için 7 faydadan söz edelim.

Beynimizin Büyümesine Yardımcıdır

Özellikle meditasyon sırasında yapacağımız nefes kontrolü sayesinde beynimizin boyutunun arttığını söyleyelim. 2005 tarihli, Harvard Üniversitesi kaynaklı çalışmada meditasyon sırasındaki nefes kontrolümüzün, konstantre olmamız ile birlikte kortikal kalınlığımızda artış meydana geleceği yönünde bir görüş hakimdir. Bu da beynimiz için farkındalık, dikkat gibi konularda gelişim anlamı taşır.

Kalbimizin Atım Hızının Değişkenliğinin Artmasını Sağlar

Bilinen bir gerçeği paylaşalım; düşük kalp atım hızı değişkenliğine sahip bireylerin kalp krizi geçirme olasılığı çok daha fazladır. Bu yüzden nefes kontrolünün bize sağladığı kalp atım hızımızın değişkenliğindeki artış ile sağlığımıza olumlu bir katkı yapmış oluruz.

Stres Seviyemizi Düşürür

Yalnızca 1 veya 2 dakika oturup, kontrollü bir biçimde nefes alışımıza odaklanarak vücudumuzu rahatlatabilir, sempatik sinir sistemi gibi stres durumlarında devreye giren bir mekanizmadan parasempatik sinir sistemi gibi kan basıncımızı düşüren ve bizi rahatlatan bir mekanizmaya adım atmış oluruz.

Gerginlik Düzeyimizi ve Olumsuz Duygularımızı Azaltır

Gün içerisinde, hayatımızın koşuşturmacası sırasında hepimiz dönem dönem gergin ve endişeli bir hal alabiliyoruz. İşte bu tip durumlarda derin nefes almamız, tam anlamıyla nefesimize odaklanmamız bunu da 5-10 dakikalık belirli bir periyot süresince yapmamız anksiyete yani endişe seviyemizi azaltacaktır.

Anksiyete Testlerimizi Olumlu Anlamda Değiştirir

Çoğumuz zaman zaman gerek doktorumuza gittiğimizde gerekse günlük hayatımızda bazı anksiyetemizi ölçen testlere tabi tutuluruz. Bu testlerde anksiyete seviyemiz belirlenir. İşte derin nefes ve kontrollü nefes bu testlerimizin olumlu yönde değişmesi anlamını taşır.

Kan Basıncımızı Düşürmeye Yarar

Birkaç dakikalık derin nefes egzersizleri, kan basıncımızın belirli bir düzeye yani istenilen seviyeye kadar düşüş sağlar. Bu da vücudumuzun çok daha stressiz, rahat ve huzurlu bir hale girmesi demektir.

Vücudumuzun Gen Ekspresyonunu Arttırır

Gen ekspresyonu ya da gen ifadesi dediğimiz olgu genlerimizin belirli nitelikler kazanmasıdır. Derin nefes almamız, gen ekspresyonunda da artış sağlayacaktır ki, bu da sağlıklı bir yaşam sürdürmek için göz ardı etmememiz gereken bir olgudur.