SOĞUK HAVALARDA CİLDİNİZ PUL PUL DÖKÜLMESİN

cilt-kurulugu

Güzel ve sağlıklı bir cilt için su ve nem önemli faktörler arasında yer alıyor. Soğuyan havalarla birlikte ciltte meydana gelen kuruluklar, başta egzama olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

 

Cilt Kuruluğu Ve Çatlaklar Görülebilir

Kış aylarında havanın soğumasıyla birlikte ciltte kuruluklar yaşanmaktadır. Nem ihtiyacı artan ciltte kuruluğa bağlı olarak kserotik egzamalar denilen kuruluk ya da kış egzamaları ortaya çıkmaktadır. Egzamanın yanı sıra kuruluktan dolayı özellikle el ve ayaklarda oluşan çatlaklardan çeşitli mikroorganizmalar cilde yerleşmektedir. Bu mikroorganizmalar çeşitli cilt enfeksiyonlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

Kış ayalarında cilt kuruluğuna bağlı egzamaların yanı sıra diğer egzama türleri de sıklıkla görülmektedir. Bebek ve çocukluk çağının en sık görülen hastalığı olarak bilinen atopik egzama kış aylarında soğuk havaya ve kuruluğa bağlı olarak atak yapabilmektedir. Özellikle diz ve dirseklerin iç yüzleri ile yüz bölgesinde görülen tutan bu egzama tipinde egzamalı cilt bölgesinde kızarıklık, pullanma ve kaşıntı görülebilmektedir.

 

Uzman Kontrolünde Daha Yoğun Nemlendiriciler Kullanın

Kış aylarında ciltte oluşabilecek egzama ataklarından korumak için sık sık yoğun içerikli nemlendiricileri kullanmak gerekmektedir. Özellikle banyo sonrası cilt tipine uygun bir nemlendirici tüm vücuda sürülmelidir. Sabahları yüze uygulanacak nemlendirici kışın ciltte meydana gelecek kuruluk ve soğuk havaya karşı etkili olmaktadır. Nemlendirici kullanmanın yanı sıra günde en az 2-3 litre su tüketmeyi de unutmamak gerekmektedir.

 

Kış Güneşinden Korunun

Kışın kayak sporuyla uğraşan kişilerin kardan yansıyan güneş ışınlarından zarar görmemesi için yüzlerine mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kremi sürülmesi gerekmektedir. Yüzünde koyu renkli leke veya ben olan kimselerin yine aynı şekilde SPF 20-30 içerikli güneş koruyucu nemlendirici ile üzerine kapatması uygun olacaktır. Bunun yanı sıra soğuk havalarda eldiven kullanmak, günde 4-5 kez yoğun nemlendirici ile elleri nemlendirmek ve nötr Ph içerikli sabunlar kullanmak kış aylarında atak yapabilecek egzamalara karşı koruyucu olmaktadır.