Her ilacı buzdolabında saklamak yanlış .

“YANLIŞ DOZDA İLAÇ ÖLDÜREBİLİR”

Bilinçli ilaç tüketilmesi önem taşıyor
İlaçların bilinçsiz kullanımının çeşitli sorunları beraberinde getirebilmekte yanlış şekilde ve dozda ilaç alınması ölümcül sonuçlar doğurabilir.

TRAFİK KURALLARI GİBİ İLAÇ KURALLARI VAR

ilaclarVatandaşların, ilaç konusunda hekim ve eczacının verdiği bilgileri uygulaması gerekiyor Nasıl trafiğe çıkmanın kuralları varsa ilaç kullanmanın da kuralları var. Bu kuralları bilirsek, kullandığımız her ilaçtan istenen düzeyde etki sağlayabiliriz.
İlaçları eczaneden alırken, o ilacın saklama koşullarını, kullanım şeklini, toz şeklinde olup sulandırılarak kullanılan ilaçların hazırlanış şekillerini çok iyi öğrenmemiz gerekiyor. Genel olarak vatandaşlarımız, o anda içtiği asitli içecek veya kahveyle ilacını alıyor. İlaçların su dışındaki içeceklerle içilmemesini önerilmemekte

ÜZERİNDE YAZMIYORSA BUZDOLABINDA İLAÇ MUHAFAZA EDİLMEZ

 

“Halk arasında ilaçları buzdolabında saklamak gibi yanlış bir davranış var. Belirli bir sıcaklığın altında saklanan ilaç, kristalleşip bozulabilir. Üzerinde ayrıca belirtilmemişse ilaç buzdolabında muhafaza edilmez. İlaç kullanan kişi bu kurallara dikkat etmeli
Kullanılan ilaçtan beklenmedik etki görüldüğünde acilen eczacı veya hekime başvurulması gerekiyor. Aynı zamanda “İlaçları nasıl, hangi doz ve şartlarda kullanacağımıza dikkat etmeliyiz”

“ANTİBİYOTİKLERİN ETKİLİ OLAMAMASI SÖZ KONUSU”

Bilinçsiz antibiyotik alınmasının, başlıca ilaç kullanım sorunu haline geldi

Gelişmekte olan ülkelerde ilaç kullanım alışkanlıklarının, gelişmiş ülkelerdekilerden farklılık gösteriyor;
“Ülkemizde, kendi kendimize ya da komşuya, arkadaşa danışarak, internetten okuyarak ilaç kullanma alışkanlıklarımız var. Günümüzde antibiyotiklerin bilinçsiz kullanılmaları sonucu, zaman içinde etkili olamamaları söz konusu. Çünkü bakterilerde antibiyotiklere karşı hızla direnç gelişimi tespit ediliyor.

Tıp, eczacılık sektörü bu direnç gelişimi yüzünden sürekli yeni antibiyotikler geliştirmek ve üretmek zorunda kalıyor. Daha güçlü ilaç demek, daha güçlü yan etki ve zarar demektir. İlaç kullanma alışkanlıklarımızı doğru geliştirirsek, ilaçlarla yapılan tedavilerde istenilen düzeyde başarılı olunur. Aksi takdirde hem sağlığımız hem de ülke ekonomisi kaybeder.