HPV_smallCinsel yolla bulaşarak rahim ağzı kanseri, penis kanseri, ağız ve gırtlak kanserlerine neden olabilen Human Papiloma Virüsü (HPV); genital bölgeye yerleşerek siğil oluşumuna yol açabiliyor.

HPV, rahim ağzı kanserinde bilinen en önemli risk faktörüdür. Rahim ağzı kanseri hastalarının %99,7’sinde bu virüs saptanmıştır. HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın virüstür. AIDS hastalığından sorumlu HIV virüsünün cinsel yolla bulaşma oranı HPV’den daha düşüktür. HPV ‘nin yol açtığı dış genital siğiller sıklıkla kabarıklıklar olarak hissedilebilse de bazıları çok küçük olup fark edilmeyebilir. Belirtiler hafif kaşıntı, nadiren acı, yanma ve batma hissi, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, adetler arasında düzensiz kanama, inatçı anormal akıntı olarak kendini gösterebilir. Tanı için jinekolojik muayene ve smear testi çok önemlidir.

HPV cinsel ilişki ile ciltten cilde bulaşır. Bulaşması için gerçek cinsel birleşme gerekmez. Bazı durumlarda HPV yıllarca sessiz kalabilir. Bu nedenle hastalığın ne zaman veya kimden bulaştığını bilmek mümkün olmayabilir. HPV’ nin tuvalet oturağı, kapı kolu,havlu, sabun, yüzme havuzları veya küvetten geçebileceğine ait kanıt bulunmamaktadır. Ancak bazı HPV lezyonlarının oluşumunda cinsel olmayan yolların varlığının olası olduğu bilinmektedir. Örneğin küçük çocuklarda genital bölgede ‘non-genital’ HPV tipleri görülebilir.

En etkin koruma aşı ile sağlanıyor.

Rahim ağzı kanseri erken dönemde teşhis edildiği taktirde rahmin tamamının alınmasına gerek kalmayabilir. Bu nedenle düzenli jinekolojik muayene ve smear testlerinin yapılması hayati önem taşımaktadır.