cistiteHer üç kadından birinde görülen sistit, kadınları en rahatsız eden hastalıklardan biridir. Sistite havuza, denize girmek ya da soğukta kalmak neden olmasa da; bu koşullar hastalığa yatkınlığı olan kişiler için kolaylaştırıcı bir faktördür.

İdrarda yanma ve sık idrara çıkma en sık görülen sistit belirtileridir.

Sistite neden olmasa da yatkınlığı olan kişilerde kolaylaştırıcı faktörleri; havuza, denize girmek, soğukta kalmak, uzun süre ıslak ortamlarda kalmak, cinsel ilişki, genital akıntı varlığı olabilmektedir, bu gibi durumlarda genital flora bozulabilmekte ve bakterilerin idrar yolundan mesaneye (idrar kesesine) ulaşması kolaylaşmaktadır. İdrarda yanma ve sık idrara çıkmanın en sık görülen sistit belirtileridir fakar bunlar her zaman sistit göstergesi olmayabilir; “Aşırı sıvı, çay, kahve tüketilen durumlarda  normalde de sık sık idrara çıkma görülebilir. Bazen az su içmeye veya aşırı terlemeye bağlı olarak da idrar rengi koyulaşır ve işeme esnasında yanma olabilir, bu nedenle şikayetler şiddetli değil ise ilk tedbir olarak, alınan sıvı miktarını arttırmak yeterli olabilir.”

İlk 24 saat içinde yanma, sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği veya idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin eklendiği durumlarda  idrar yollarında ciddi bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmanın gerekir. Erişkin bir kadında sistit bir yıl içerisinde 3  kez ve daha sık oluyorsa o zaman altta yatan başka nedenlerin de araştırılması gerekmektedir.

Basit bir idrar tahlili ile sistit tanısı koymak oldukça kolaydır. Ancak özellikle sık tekrarlayan sistitlerde, mikrobun cinsinin saptanabilmesi  ve  uygun antibiyotiğin seçilebilmesi için idrar kültürü  yapılması önemlidir. Bu aşamada yapılacak en önemli yanlışlardan birisi kontrolsüz antibiyotik kullanılmasıdır. Yanlış kullanılan ilaçlar hem  yan etkileri nedeniyle sorunlar yaratabilmekte, hem de bakterilerde  direnç gelişimine ve kronikleşen uzun süren enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Komplike olan idrar yolları enfeksiyonlarında ise; daha uzun süreli tedavi ve sadece enfeksiyonu kurutmak değil aynı zamanda altta yatan nedenleri de araştırıp ortaya çıkarmak gerekir.  İdrar yollarının asitlik derecesinin ayarlanması, sıvı alınımının arttırılması, altta yatan taş, kum gibi başka nedenlerin ortadan kaldırılması tedavi etkinliğini artırmaktadır.

Sistitten korunmak için;

  • Bol miktarda sıvı alın.
  • Hijyen kurallarına dikkat edin.
  • Kadınlar için tuvalette özellikle büyük aptes yaptıktan sonraki temizlenmeye önem verin. İster suyla ister tuvalet kağıdıyla olsun, temizliğin önden arkaya doğru yapılmasına dikkat edin.
  • C Vitamini alın. C vitamini idrarla atılırken idrarın asitliğini de arttırdığından ve asit ortam  bakterilerin  yerleşmesini  ve üremesini zorlaştırdığından tedavinin etkinliğini arttırabilir ve kısmen de olsa korunma sağlayabilir.