135963Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve çoğu zaman anlam veremediğiniz kaşıntıları hafife almayın!

Zaman zaman uykusuz gecelerinizin de nedeni olabilen inatçı kaşıntıların kaynağında pek çok rahatsızlık yatabilir. Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli belirtilerdendir.

Kaşıntı bölgesel veya tüm vücuda olabilir. Bölgesel kaşıntılar ve genel vücut kaşıntılarında farklı sebeplerin araştırılması gerekir. Örneğin; bağırsak parazitleri, mantar enfeksiyonları, temizliğe dikkat etmemek veya o bölgede cildi tahriş edecek şekilde aşırı düzeyde temizlikle uğraşmak, kronik ishal veya dışkılarken aşırı zorlanma, fazla baharatlı yiyeceklerle beslenme gibi sebepler “pruritus ani” olarak adlandırılan genital bölge kaşıntısına yol açabilir. Çocuklarda da sıklıkla şikayete yol açan anal bölge kaşıntıları, “kıl kurdu” olarak da bilinen bir tür parazitten kaynaklanabilmektedir. Bu tür kaşıntılar genellikle geceleri ortaya çıkar.

Yetişkinlerde görülen “perianal” adı verilen kaşıntı türü, hemoroid hastalığına ve “anal fissür” olarak adlandırılan makat çatlaklarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Çoğunlukla kabızlık sonrası oluşan çatlaklar, o bölgenin iyileşip tekrar çatlak açılmasıyla gelen akıntıdan dolayı kaşıntıya neden olmaktadır

Birçok cilt hastalığı ve sistemik hastalık da genel kaşıntıya yol açabilir. Deri hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, yaşlılarda daha sık rastlanan cilt kuruluğu ve lenfomalar bu tür kaşıntılara neden olabilirken; sindirim sistemi hastalıkları da kaşıntı ile kendini gösterebilir. Vücutta geçmeyen kaşıntıya sebep olan önemli hastalıklardan biri, safra akımının bozulması sonucu ortaya çıkan “kolestaz” durumudur.

“Kolestaz”, karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilen ciddi bir bulgudur. Safranın vücuttan yeterince atılamaması sonucu ortaya çıkar. Safra içeriğinin taşınmasına yardımcı olan proteinlerin fonksiyonlarındaki bozulma, safra kanallarının hastalıkları veya tıkanmaları sonucu, toksik maddelerin kan ve dokularda birikmesiyle görülen “kolestaz”ın belirleyici özelliklerinden birisi kaşıntıdır. İnatçı ve ciddi boyutlarda neden olduğu Akdenizin incisi Antalyada aramak için doğru adrestesiniz. kaşıntının yanı sıra; hastalığın diğer bulguları arasında sarılık, karaciğerde büyüme, ishal, gelişmede gerilik, tansiyon, tekrarlayan burun kanamaları, karın ağrıları ve bulantı yer almaktadır. Devam eden kaşıntıya bu belirtiler eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir gastroenteroloji uzmanına başvurmak gerekir.

Kişinin yaşamını olumsuz etkileyen kaşıntının tedavisi için, öncelikle rahatsızlığın kaynağı araştırılmalıdır. Cilt hastalıklarından şüpheleniliyorsa uzman doktordan bu konuda yardım alınmalı, sistemik bir hastalık tespit edilirse ilgili uzmanının uygulayacağı tedavi yöntemleri uygulanmalı ve takibi yapılmalıdır. Ayrıca perianal kaşıntıyı önlemek için; sabun ve deterjanlardan uzak durulmalı, makat çevresinin kuru kalması sağlanmalı, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, kaşıntıya neden olabilen kafeinli ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir.