tiroidTiroid bezi fonksiyonları, gene vücut sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Tiroid hormon düzeyindeki dengesizlik, diğer organ ve sistemlerin çalışmasını da olumsuz etkilemekte. Halsizlik, kilo kaybı, kilo verememe gibi şikayetlerle ortaya çıkan tiroid hormonundaki düzensizlikler, kişinin yaşam kalitesini düşürmekte.

Tiroid kanserleri son yıllarda önemli bir artış göstermiş ve en sık görülen ilk 6 kanser türü arasında yerini almıştır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak radyasyona maruz kalmak, stresli yaşam koşulları ve kanserojenlerin yaşamın içinde belirdin bir şekilde yer alması, tiroid kanseri sıklığını önemli ölçüde artırmaktadır.

Tiroid kanserinin temel tedavisi tiroid bezini tamamen almaktır. Tiroidin iyi ve kötü huylu hastalıkları cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Tiroid kanserlerinin erken evrede yakalanması ile cerrahi ve sonrasında uygulanan tedavi sonrası, hastanın kanserden kurtulma oranı son derece yüksektir.

Hipotiroidi yani tiroid bezinin yeterli hormon üretmemesine yol açan ‘Haşimato Tiroidi’ başta olmak üzere tiroidit olarak adlandırılan bir grup hastalıkta temel tedavi, düzenli ilaç kullanımı ile hastanın takip edilmesidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen hastaların ise gebelik öncesi mutlaka tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Tiroid hormonu eksikliği anne karnındaki bebeğin zeka ve fiziki gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Tiroid kanserinin doğru bir şekilde teşhisi için aile öyküsünün yanı sıra hastanın şikayetlerinin belirlenmesi de çok önemlidir. Bunun yanında ultrason ve sintigrafi de kesin Bölgedeki en gerçek profilleri sayfamızda bulabilirsiniz.. tanının konmasında son derece önemlidir. Efor sarf edilmediği halde çarpıntı, ellerde titreme ve aşırı terlemenin yanı sıra depresyon ve panik atak gibi psikolojik sorunlar yaşayan kişilerin mutlaka düzenli periyotlarda kan testleri ve ultrason ile görüntüleme taramalarını yaptırmaları önerilmektedir.